top of page

Kaparinin Faydaları

Naturelez hasat ettiği %100 doğal kaparileri bütün zenginliği ve besleyiciliği ile sizlerle paylaşmaktadır. Herhangi bir yapay tatlandırıcı, koruyucu veya renklendirici içermeyen kaparilerimiz doğal yapıları gereği glütensiz, vejetaryen ve vegan beslenme biçimlerine de uygundur.

Yüksek lifli bir yapıya sahip olan kapari, içerdiği çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde sağlıklı beslenmenin gizli yıldızların biri olarak kabul edilir. Kersetin ve rutin gibi flavonoidler açısından zengin olan kapari, başta K vitamini olmak üzere A vitamini, C vitamini, E vitamini ve niasin de barındırır. Kapari hazırlanışı nedeniyle deniz tuzuna bağlı olarak sodyum içermenin yanı sıra bakır, demir, magnezyum, fosfor ve kalsiyum minerallerini de içermektedir.

Kapari içerdiği lifler sayesinde bağırsakların faaliyetlerini düzenler ve besinlerin sindiriminde yardımcı olur. Niasin vitamini ve demir ile sindirim sistemini düzenlenmesine katkı sağlar. (1)

Yapılan çeşitli araştırmalar kaparinin LDL kolesterol seviyesinin indirilmesinde ve kan dolaşımının düzenlenmesinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Antioksidan özelliği taşıyan rutin, kılcal damarları güçlendirir ve damarlardaki trombosit yığılmasını engelleyerek kan dolaşımını düzenler. (2)

Rutin ve kersetin flavonoidleri antioksidan etkisi gösterip, cilt rahatsızlarının önlemede önemli bir rol oynar. İçerdiği E vitamini sağlıklı bir cildi destekler. Cilt kızarıklığı, cilt tahrişi ve cilt kuruluğuna karşı faydaları bilinen kapari, kozmetik sektöründe de önemli bir yere sahiptir.  (3)

Kapari Çiçeği
bottom of page